Aktualności

BlueBell

Styczeń 23, 2015

Walne Zgromadzenie PSKŚ 2014 za nami

Styczeń 21, 2015

Kolejny raz agencje ślubne z całej Polski, zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Konsultantów Ślubnych spotkały się na dorocznym Walnym Zebraniu Członków. Po raz pierwszy to wydarzenie miało miejsce na Pomorzu. Gościł nas Hotel Sofitel Grand w Sopocie, któremu bardzo dziękujemy za profesjonalną i miłą obsługę.

Pierwszy dzień obrad był czasem podsumowań całorocznych działań oraz wymiany doświadczeń. Najważniejszym naszym dokonaniem jest liberalizacja przepisów dotyczących możliwości zawierania ślubów cywilnych poza lokalem USC. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 marca 2015 roku. Zmiana tej ustawy była możliwa dzięki naszej inicjatywie i zebranych ponad 1000 podpisach pod petycją oraz dzięki poparciu Senatora Jarosława Laseckiego,zdobyciu poparcia wielu instytucji i organizacji.

Nasze spotkanie miało także na celu opracowanie planu pracy na kolejny rok. Każdy uczestnik ma wyznaczone zadanie, a pracy będzie dużo zwłaszcza, że czeka nas zmiana strony internetowej. Mamy nadzieję, że będzie się Wam podobać nasza nowa odsłona.

Nowy cel strategiczny PSKŚ: wzmacnianie wśród potencjalnych klientów świadomości nt. wartości niezależnego profesjonalnego konsultanta ślubnego.

Skład Zarządu, w drodze głosowania i na podstawie oceny efektywności, pozostał prawie niezmieniony. Funkcję Prezesa pełni Katarzyna Wachułka. W Zarządzie zasiadają: Kinga Nowakowska,Anna Piwońska i Kamila Kenig, nowym Sekretarzem została Bożena Pękala.
Rzecznikiem PSKŚ pozostaje Zuza Kuczbajska i Ewa Wardęga. Funkcję PR Managera będzie pełnić Małgorzata Kochanek.

Nasze szeregi powiększyły się o pięciu nowych Członków Nadzwyczajnych –Agata Chutnik, Kamila Baran, Dominika Kocoł-Pabian,Katarzyna Czerny, Urszula Sass. Cieszymy się, że nasze grono się powiększa i wierzymy, że za rok będzie nas jeszcze więcej. Tutaj idąc na przeciw Waszym oczekiwaniom, zmieniliśmy zasadę naboru nowych członków. Już w tym roku nabór odbywać się będzie dwa razy w roku, a o terminach będziemy Was informować.

Po całym dniu obrad, przyszedł także czas na nieformalne spotkanie. I jak zwykle w kuluarach w trakcie swobodnej rozmowy zacieśnialiśmy więzi i wymienialiśmy się cennymi doświadczeniami ostatniego sezonu. Dzięki uprzejmości grupy barmańskiej Bar4you- Mariusz Brużyński, zapoznaliśmy się z nowatorskim sposobem serwowania drinków- Barobot.

Drugi dzień spotkania upłynął nam na samokształceniu. Wspaniałe prowadzenie szkolenia z zakresu prawa poprowadziła współwłaścicielka Kancelarii Radcowie Prawni i Adwokaci Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler- pani Monika Drab-Grotowska. Dzięki poszerzonej wiedzy, jeszcze lepiej jesteśmy przygotowani do pracy na rzecz Naszych klientów.

Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy spotkać się w tak licznym gronie. Całe spotkanie upłynęło w niezwykle miłej atmosferze, dzięki czemu pełni zapału, przystępujemy do pracy w nowym sezonie ślubnym.

Agaya

Styczeń 17, 2015

Walne Zgoromadzenie PSKŚ 2013 za nami

Listopad 22, 2013

Już po raz ósmy agencje ślubne z całej Polski, zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Konsultantów Ślubnych spotkały sie na dorocznym Walnym Zebraniu Członków. Tym razem gościł nas krakowski hotel Sheraton, któremu bardzo dziękujemy za profesjonalną i miłą obsługę.

 

Pierwszy dzień obrad był czasem wymiany doświadczeń i podsumowań całorocznych działań, z których najważniejszym jest obecnie nasza intensywna działalność na rzecz liberalizacji przepisów dotyczących możliwości zawierania ślubów cywilnych poza lokalem USC. Choć droga do pełnego sukcesu jest wciąż kreta i zawiła, w ostatnim roku udało nam sie dotrzeć z problemem do Senatu i zdobyć poparcie wielu instytucji i organizacji.

Nasze spotkanie miało także na celu opracowanie planu pracy na kolejny rok. Będziemy działać intensywnie i rzeczowo. Wciąż potrzebujemy Waszego wsparcia, ale będziemy tez wsparciem dla Was.

 

Skład Zarządu, w drodze glosowania i na podstawie oceny efektywności, pozostał niezmieniony. Funkcję Prezesa pełni Katarzyna Wachułka. W Zarządzie zasiadają: Kinga Nowakowska, Adriana Piekarska, Anna Piwońska i Kamila Kenig.

Rzecznikiem PSKŚ pozostaje Zuza Kuczbajska. Funkcję PR Managera będzie pełnić Ewa Wardęga.

 

W naszych szeregach powitaliśmy dwóch nowych Członków Nadzwyczajnych – Agnieszkę Kudelę z Trójmiasta oraz Paulinę Kabałę z Warszawy. Cieszymy się, że nasze grono sie powiększa i wierzymy, że za rok będzie nas jeszcze więcej.

 

Po całym dniu obrad, przyszedł także czas nieformalne spotkanie. We wnętrzach krakowskiej restauracji Piano Rouge, przy dźwiękach magnetycznego wokalu Ani Dudek, zacieśnialiśmy więzi i wymienialiśmy się cennymi doświadczeniami ostatniego sezonu.

 

Drugi dzień spotkania upłynął nam na połączeniu samokształcenia i dobrej zabawy. Dwaj znakomici trenerzy: Paweł Muzyczyszyn i Krzysztof Więczkowski przeprowadzili dla nas bardzo ciekawe i rozwijające szkolenie z zakresu efektywnej pracy z klientem. Dzięki metodom zastosowanym podczas warsztatów, wiemy, jak jeszcze lepiej i szybciej zrozumieć potrzeby naszych Klientów. Dowiedzieliśmy się więcej także o sobie nawzajem, co na pewno pozytywnie wpłynie na cale nasze Stowarzyszenie. Formuła tegorocznego Walnego Zebrania była zupełnie różna od dotychczasowych – postawiliśmy na nową jakość i atrakcyjną formę spotkania, wspólnymi siłami zadbaliśmy o niezwykle pozytywną atmosferę.

 

Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy spotkać się w tak licznym gronie. Pełni zapału, przystępujemy do pracy, abyście już wkrótce mogli odczuć jeszcze większe jej efekty.

Jesteśmy po posiedzeniu Komisji Senackiej

Wrzesień 18, 2013

W dniu 10 września 2013 r. przedstawiciele PSKŚ (Katarzyna Wachułka, Anna Piwońska, Kamila Kenig) oraz PSFŚ (Kinga Taukert) uczestniczyli w posiedzeniu połączonych komisji senackich: Komisji Ustawodawczej oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, podczas pierwszego czytania projektu nowelizacji do ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, której celem miałoby być umożliwienie liberalnym urzędnikom stanu cywilnego udzielania ślubów poza lokalem USC również poza terenem własnej gminy. Obowiązująca obecnie rejonizacja nie pozwala na to, powodując, że nie można zawierać ślubów ślubnych w wielu miejscach, które doskonale nadają się do tego celu, gdyż ich piękno podkreśla godność i wagę ceremonii.

Za pomocą twardych danych statystycznych oraz zdjęć poglądowych próbowaliśmy przekonać członków komisji, że na takie zmiany czeka wiele par, które z różnych powodów nie planują zawierać ślubów wyznaniowych, ale nie odpowiada im też sztampowa forma i mało wytworna lokalizacja większości ceremonii cywilnych.

MSWiA pracuje nad projektem ustawy, która ma gruntownie zreformować pracę urzędów stanu cywilnego również w tym zakresie, jednak obawiamy się, że planowany termin wejścia w życie ustawy (1.1.2015 roku) może się przesunąć, tymczasem walka o zmiany toczy się już od czterech lat i chcielibyśmy wreszcie zobaczyć wymierne rezultaty.

Spośród obecnych na posiedzeniu członków komisji naszą inicjatywę poparł Pan Senator Janusz Sepioł, argumentując, że zmiana przecież jest drobna, a pewności co do wejścia w życie tworzonej ustawy mieć nie można. Wsparła nas również Pani Senator Helena Hatka, w przeszłości sama zatrudniona w służbie cywilnej. Pani Senator przypomniała, że administracja ma charakter służebny wobec obywateli, zaś prawo powinno być dla ludzi, a nie przeciw ludziom. Zasugerowała też, że udzielanie ślubów poza USC może wręcz obniżyć koszty jego funkcjonowania i postulowała, żeby – cytujemy - „odblokować myślenie nastawione na mnożenie trudności”.

Niestety nie brakowało głosów świadczących o niedocenieniu i/lub niezrozumieniu problemu – padło np. zdanie, że problem jest błahy, gdyż pary decydujące się na ślub cywilny nie są zainteresowane bogatszą oprawą ceremonii (podczas gdy nasze doświadczenia mówią coś zupełnie przeciwnego). Inny z członków komisji powołał się na przypadek gdy para młoda ubiegała się o ślub na Babiej Górze i przez uogólnienie zgłosił sprzeciw wobec wszystkich innych ślubów poza USC ze względu na wiążące się z tym trudności organizacyjne.

Zachęcamy Was do obejrzenia retransmisji z posiedzenia – zobaczcie sami, kto i na jakiej podstawie jest przeciwny naszej inicjatywie.
http://senat.atmitv.pl/SenatConsole/TransmissionArchiveItem.go?code=8KU196KSTAP1051

Zwracamy też Waszą uwagę na dwie istotne sprawy. Po pierwsze, MSWiA zaznaczyło, że nie wpływają doń skargi na wadliwe decyzje kierowników USC, odmawiających udzielenia ślubu poza lokalem urzędu w razie zaistnienia uzasadnionych okoliczności. Po drugie, przedstawiciel Biura Legislacyjnego stwierdził, że jeśli w jednej gminie okoliczności (np. za mała sala ślubów, brak dostępu dla niepełnosprawnych) uznawane są za wystarczające, aby udzielić ślubu poza lokalem, to powinny za takie uchodzić także w innych gminach. W razie rozbieżności decyzja podlega zaskarżeniu.

Drodzy narzeczeni, choć jesteśmy zbudowani niektórymi opiniami członków komisji, zachęcających do otwartości i usankcjonowania zmian obyczajowych, o tyle za groźne uważamy stanowisko tych, którzy gotowi są odrzucić drobny, a ważny projekt tylko dlatego, że wciąż nie doceniają skali problemu. W związku z tym apelujemy do Was – odwołujcie się od nieuzasadnionych decyzji odmownych, aby do władz państwowych dotarł Wasz głos w tej sprawie.

Ślub w pałacu, plenerze lub w USC – chcemy mieć wybór!

Wrzesień 12, 2013

Poprzyj naszą akcję, dołącz do nas jeżeli uważasz, że każdy powinien mieć prawo wyboru miejsca swojej cywilnej ceremonii ślubnej.

Fanpage „Ślub w pałacu, plenerze lub w USC – chcemy mieć wybór!” został założony przez członków Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych, które od 2011 roku aktywnie działa na rzecz ujednolicenia prawa, umożliwiającego zawarcie związku małżeńskiego poza budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego. Chcemy, aby każda zainteresowana para narzeczonych mogła, za dodatkową opłatą, zawrzeć ślub w godnym tego miejscu, np. na zamku, w pięknym pałacu, dworku, muzeum, odpowiednio przygotowanym innym wnętrzu lub w plenerze.

 

PSKŚ na posiedzeniu Komisji Ustawodawczej

Wrzesień 9, 2013

Już jutro odbędzie się posiedzenie Komisji Ustawodawczej i Komisji Samorządu Terytorialnego, podczas której dyskutowany będzie projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego. Naszymi reprezentantami będą Prezes – Katarzyna Wachułka, członkowie Zarządu Anna Piwońska i Kamila Kenig oraz Prezes Polskiego Stowarzyszenia Fotografów Ślubnych – Kinga Taukert. Prosimy o trzymanie kciuków!

Zostań Członkiem PSKŚ!

Sierpień 21, 2013

 

PSKŚ komentuje zmiany, które szykuje MSW

Maj 21, 2013

Media po naszej wizytacji w Sejmie i Senacie znów zainteresowały sie tematem ślubów poza USC. 15 maja dziennikarka Polskiego Radia rozmawiała z naszą Rzeczniczką. Temat planowanych przez MSW zmian w Ustawie o aktach stanu cywilnego poruszony został również przez Radio Eska Rock. Tam komentarz naszej Rzecznik emitowany był 17 maja 2013 r.

 

Wszystkich dziennikarzy zachęcamy do kontatu z Panią Prezes bądź Rzecznik PSKŚ. Nasze stowarzyszenie jest inicjatorem zmian i od wielu lat aktywnie walczy o nowelizację przepisów, dopuszczającą śluby poza USC.

PSKŚ z wizytą w Sejmie i Senacie – postępy w sprawie „ślubów w plenerze”

Kwiecień 24, 2013

W ubiegłym tygodniu Prezes PSKŚ – Katarzyna Wachułka wraz z Rzeczniczką – Zuzą Kuczbajską uczestniczyła w spotkaniu z Panem Senatorem Jarosławem Laseckim (PO), który podjął prace nad przeprowadzeniem interesujących nasze Stowarzyszenie zmian w Prawie o aktach stanu cywilnego, roboczo nazywanymi „ślubami w plenerze”. Spotkanie było bardzo owocne, dostaliśmy wsparcie MSWiA i perspektywę szybkiego przeprowadzenia zmian. Obecnie przygotowujemy Panu Senatorowi odpowiednie narzędzia.

Do zmiany ustawy planowo ma dojść 1.1.2015r. (termin wejścia w życie nowelizacji). Tymczasem walczymy o szybsze wprowadzenie np. rozporządzeniem drobnych zmian, które już wydatnie ułatwią organizację ślubów poza budynkami USC.

 

Z wizyty w Sejmie i Senacie mamy kilka pamiątkowych zdjęć. Dziękujemy Panu Senatorowi za oprowadzenie po budynkach i salach rządowych.

Highslide for Wordpress Plugin